خانه » اخبار روز » اخبار جبهه مقاومت » علل جدایی ترکیه از داعش و تحولات سوریه

اطلاعیه سایت

کانال تلگرامی استاد حسین خیراندیش
علل جدایی ترکیه از داعش و تحولات سوریه

علل جدایی ترکیه از داعش و تحولات سوریه

علل جدایی ترکیه از داعش و بحران سوریه

علل جدایی ترکیه از داعش

نقش اساسی ترکیه در قدرت گرفتن داعش و بحران سوریه

کسانی که اخبار و تحولات منطقه را پیگیری می‌کنند به خوبی بر این مساله واقف هستند که ترکیه نقش بلامنازعه‌ای در شکل‌گیری سازمان تروریستی داعش بازی کرده است.
آنکارا یکی از محل‌های امنی بود که در آن افسران و سرکرده‌های برجای مانده از رژیم بعث عراق گرد هم آمده و برای تشکیل یک رژیم سنی در استان‌های موصل، الانبار، کرکوک و صلاح‌الدین تشکیل جلسه دادند.
طارق الهاشمی معاون فراری رئیس‌جمهور عراق ریاست این جلسات را بر عهده داشت.

علل جدایی ترکیه از داعش و بحران سوریه

علل جدایی ترکیه از داعش

اهداف ترکیه از حمایت و سازماندهی داعش

ترکیه از تشکیل داعش چند هدف مهم را دنبال می‌کرد، اهدافی که هر یک از آنها به‌تنهایی از یک دولت در قواره حزب عدالت و توسعه بر نمی‌آمد، اما وجود حمایت‌ها و تضمین‌های کاخ سفید، دلارهای سعودی، قطری، کویتی و اماراتی و همچنین همراهی اطلاعاتی و آموزشی رژیم صهیونیستی به‌همراه پتانسیل بالایی که در مناطق سنی‌نشین عراق برای شروع یک بلوای بزرگ وجود داشت اردوغان را به این فراست انداخت که اکنون زمان عمل است.

مهمترین اهداف آنکارا از شکل‌گیری داعش را می‌توان به این شرح برشمرد،‌ هر چند ممکن است دوستان بتوانند موارد دیگری را هم به این سیاهه اضافه کنند.

1) ایجاد بلوا و آشوب در شمال عراق به‌منظور حضور فیزیکی در آن و در نهایت رسیدن به مطامع قدیمی در موصل و مناطق نفت‌خیز کرکوک جهت جدایی احتمالی آن.
2) در صورت نرسیدن به هدف جدایی، آنکارا می‌تواند امیدوار باشد که یک کشور سنی‌نشین به مرکزیت موصل تشکیل شده و امداد آن تا مرزهای عربستان باشد.

این مساله چند مزیت برای آنکارا داشت:
الف. یک کشور ضعیفِ سنی وابسته به ترکیه که برای فروش نفت به آنکارا متکی خواهد بود و همچینن می‌تواند نیازهای نفتی ارزان‌قیمت این کشور را تامین کرده و همچنین بازاری بزرگ برای محصولات و کالاهای ترکیه‌ای باشد.
ب. کشور داعشستان می‌تواند ترکیه را خیلی آسان‌تر به عربستان و دیگر کشورهای عرب حوزه خیلج‌فارس متصل کند.
ج. این کشور در صورت تشکیل، مناطق وسیعی از شرق سوریه را هم اشغال کرده و وسیله خوبی برای سرکوبی نهایی جدایی‌طلبان کرد در شمال عراق تا شمال سوریه خواهد بود.
د. در صورت تشکیل داعشستان در غرب عراق، قطری‌ها به راحتی می‌توانستند که خط لوله گاز خود را به جای مسیر سعودی، اردن، سوریه، ترکیه به سعودی، داعشستان و ترکیه کشیده و هم مسیر را کوتاه‌تر کنند و هم در این منطقه جاپای راهبردی برای آینده خود تدارک ببینند.

3) داعش با ایجاد ناآرامی و بحران در غرب عراق در واقع به‌مانند حائلی میان ایران و عراق با سوریه، لبنان و دریای مدیترانه عمل می‌کرد. این کارکرد داعش مهمترین و شاید ویژه‌ترین کارکرد آن بود که مورد توافق همه طرف‌های حامی آن به‌شمار می‌رفت.

علل جدایی ترکیه از داعش و بحران سوریه

علل جدایی ترکیه از داعش

علل جدایی ترکیه از داعش و بحران سوریه

علل جدایی ترکیه از داعش

خواب اردوغان که برای سوریه دید ولی تعبیر نشد!

با این حال، ترکیه در طول زمان به هیچ یک از اهداف خود نرسید.
داعش هر چند در ابتدا کردها را سرکوب کرد، خلافت تشکیل داد و شمال عراق را ناآرام کرد و ارتباط زمینی ایران، عراق و سوریه به دریای مدیترانه را قطع کرد، اما آن اندازه سر و دست و پا قطع کرد و جنایت‌آفرینی کرد که دیگر جایی برای دفاع از آن نماند.

ترکیه نفت ارزان‌قیمت از داعش خرید و در طول زمان حتی بیش از شش میلیارد دلار کالا به مناطق تحت اشغال این گروهک ارسال کرد.

ترک‌ها فکر می‌کردند که با بستن مرزها و فشار بر داعش می‌توانند زمینه نابودی آنها را فراهم کنند.
ناکامی داعش در انجام دادن کارویژه‌های خود مانند نابودی کردها در شمال سوریه و عراق در کنار عضویت هزاران شهروند ترکیه‌ای در این گروهک، انتقال ناامنی به داخل خاک ترکیه، افشای قاچاق گسترده نفت داعش توسط خانواده عردوغان و ارسال پالت‌های هشت میلیونی دلار در ازای نفت خریداری شده فشار بر عردوغان را بیش از پیش افزایش داد.

در این میان نقطه تحول اساسی در رابطه ترکیه و داعش عبور کردها از رود فرات و قدم گذاشتن در ساحل غربی این رود بود که با حمایت مستقیم امریکا صورت می‌گرفت.

همکاری امریکا با کردها در امر جنگ با داعش که به از دست رفتن شهر مهمی مانند منبج منجر شد سران حزب عدالت و توسعه را به این نتیجه رساند که داعش پس از شکست در کوبانی دیگر نمی‌تواند نیروی قابل اتکایی برای مبارزه با کردها باشد و باید سریع‌تر فکری کرد.

مجله خبری سورنا نیوز – منبع: کانال اخبار سوریه

علل جدایی ترکیه از داعش و تحولات سوریه
5.00/55
امتیاز 5.00 ( 1 رای )
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز